KRAKÓW, 17-18 LIPCA 1999R
XXI Generalna Konwencja odbyła się w dniach 17 i 18 lipca 1999 roku w hali Klubu Sportowego „Wisła” w Krakowie.
Pierwszy dzień konwencji : sobota 17 lipca
Konwencja rozpoczęła się o godz. 9.00 zaśpiewaniem pieśni nr 1 oraz prośbą w modlitwie o Pańskie błogosławieństwo. Zebranych Braci i Siostry przybyłych z całego kraju, a także z różnych krajów świata oraz przyjaciół z Izraela, przywitał przewodniczący pierwszego dnia – br. Zdzisław Kołacz, słowami Psalmu 145:9–12.
Po odczytaniu tekstu „Manny” i przekazaniu komunikatów organizacyjnych, pierwszym wykładem „Boscy Ambasadorzy” z 2 Kor. 5:20 – usłużył br. Edward Pietrzyk. Być ambasadorem, to być gościem, cudzoziemcem, a także reprezentantem swego kraju, rządu, obywateli. Taka jest rola naśladowców Chrystusa w ciągu całego wieku Ewangelii, gdyż „…na miejscu Chrystusowym poselstwo sprawujemy…” . Czy na co dzień godnie spełniamy to zadanie reprezentując Pana Boga, Pana Jezusa i współbraci?
Drugim wykładem usłużył br. Jerome Gruhn z Francji. Rozważania swoje „Zwycięstwo przez śmierć”, Brat oparł na słowach Apostoła Św. Pawła z 1 Korynt. rozdział 15. Na przykładzie Pana, Jego nauki i nauki apostołów, Brat przedstawił ważność nauki zmartwychwstania, rodzaje i warunki ich dostąpienia.
Po przerwie, przekazaniu pozdrowień jakie napłynęły z różnych stron kraju oraz z zagranicy, rozważaniami na temat „Boża ekonomia” podzielił się br. Stanisław Sławiński. Brat wykazał, że zasady ludzkiej ekonomii, związek przyczynowo – skutkowy ma swoje odbicie w relacjach pomiędzy rodzicami a dziećmi, dorosłymi a młodzieżą oraz w społecznościach zborowych.
Po przerwie obiadowej odczytany został protokół z zebrania Braci Starszych, Diakonów i Przedstawicieli Zborów jakie odbyło się dnia 03 czerwca b. r.
Po zaśpiewaniu pieśni 226, ostatnim wykładem pierwszego dnia konwencji usłużył br. Jan Knop. Temat : „Sądy Boże” był oparty na wersecie z Psalmu 119:137, w którym Brat wyjaśnił znaczenie biblijnych określeń sądu: krino, krisis i krima, ze szczególnym uwzględnieniem „sądu Domu Bożego” w obecnym wieku.
Zgromadzonych pożegnał Brat przewodniczący słowami z 5 Ks. Mojżeszowej 33:3, a po zaśpiewaniu pieśni 166 i modlitwie, pierwszy dzień konwencji zakończono o godz. 16.45.
Drugi dzień konwencji : niedziela 18 lipca.
Drugi dzień bratniej społeczności rozpoczął o godz. 9.00 Brat Józef Sygnowski słowami Psalmu 106. Po zaśpiewaniu pieśni 360, modlitwie i odczytaniu wersetu „Manny”, pierwszym wykładem pt. „Patriarcha Jakub” usłużył gość z Ukrainy br. Andrzej Łajbida. Szczegóły z niektórych okresów życia tego męża, Brat przeniósł na życie chrześcijanina.
Druga część braterskiej społeczności poświęcona była wyborom braci do usługi międzyzborowej, pełnienia statutowych funkcji w naszym Zrzeszeniu, oraz do pracy w poszczególnych komitetach.
Tą część zebrania prowadził br. Michał Kopak. Obserwatorami głosowania byli Bracia : br. Roman Kopak, br. Henryk Głąb, br. Sławomir Skoczylas, br. Leszek Szarkowicz i br. Andrzej Ozimek.
Bracia wybrani do usługi międzyzborowej :
- br. Daniel Krawczyk
- br. Zdzisław Kołacz
- br. Henryk Kamiński
- br. Roman Rorata
- br. Józef Sygnowski
- br. Paweł Suchanek
- br. Aleksander Lipka
- br. Stanisław Sroka
- br. Andrzej Dąbek
- br. Jan Litkowicz
- br. Eugeniusz Szarkowicz
- br. Jan Knop
- br. Piotr Krajcer
- br. Adam Kubic
- br. Franciszek Olejarz
- br. Waldemar Szymański
- br. Henryk Plewniok
- br. Józef Garbacz
- br. Grzegorz Kwaśnik
- br. Walenty Bywalec
Do pełnienia poszczególnych funkcji w Zrzeszeniu wybrani zostali :
- 1. Przewodniczący – br. Zdzisław Kołacz
- I -szy Z-ca Przewodniczącego – br. Józef Sygnowski
- II – gi Z-ca Przewodniczącego – br. Paweł Suchanek
- Sekretarz – br. Henryk Plewniok
- Zastępca Sekretarza / Księgarz – br. Krzysztof Nawrocki
- Skarbnik – br. Jan Paweł Dąbek
Prowadzenie spraw związanych z pomocą dla niezamożnych Braci i Sióstr powierzono : bratu Andrzejowi Dąbek i bratu Stanisławowi Kuc.
W skład Komisji Rewizyjnej wybrano następujących braci :
- 1. br. Edward Sadowy – Przewodniczący
- br. Edward Pietrzyk
- br. Erwin Hojnca
Do pracy w Kolegium Redakcyjnym wybrano braci :
- 1. br. Piotr Krajcer
- br. Roman Rorata
- br. Henryk Kamiński
- br. Aleksander Lipka
- br. Jan Kopak
- br. Mieczysław Jakubowski
- br. Stanisław Sroka
- br. Aleksander Zajda
- br. Krzysztof Nawrocki
- br. Waldemar Szymański
- br. Piotr Kubic
Przewodniczący Kolegium br. Piotr Krajcer
Zastępca przew. br. Krzysztof Nawrocki.
Na najbliższym posiedzeniu Kolegium Redakcyjne dokona między sobą podziału pracy łącznie z wyborem Braci kontrolujących. Upoważniono także kolegium, aby w razie potrzeby mogło dobrać do swego grona współpracowników.
Organizację pracy z młodzieżą powierzono Komitetowi w składzie :
- 1. br. Marek Dziewoński – Przewodniczący
- br. Edward Sadowy
- br. Adam Olszewski – Z–ca Przewodniczącego
- br. Lucjan Pulikowski
- br. Adam Organek
- br. Waldemar Szymański
- br. Piotr Knop
- br. Krzysztof Magiera
- br. Piotr Kubic
- br. Ryszard Armużyński
- br. Jan Kopak
- br. Franciszek Olejarz
- br. Leszek Krawczyk
W głosowaniu przyjęto dwuletni czas trwania kadencji wszystkich wybranych braci.
Na zakończenie tej części, brat przewodniczący podziękował wszystkim Braciom usługującym w jakiejkolwiek formie za dotychczasową pracę na niwie Pańskiej. Szczególnie tym, którzy mimo szczerych chęci i zapału nie mogą jej kontynuować ze względu na stan swego zdrowia cielesnego.
Po przerwie pieśń „Panu składam dziś przysięgę” poprzedziła wykład Brata Pawła Suchanka do chrztu. Tą bardzo ważną w życiu chrześcijanina przysięgę złożyło przed wieloma świadkami 4 braci i 14 sióstr. Pieśnią „W szczerym serca poświęceniu” zakończono tą część społeczności, a w przerwie obiadowej symbolem zanurzenia w wodzie usłużył br. Aleksander Lipka.
Wykładem pożegnalnym pt. „Pomocny obłok świadków” usłużył br. Franciszek Olejarz. Za podstawę rozważań posłużyły słowa Ap. Św. Pawła z Listu do Hebrajczyków 12:1,2.
Podsumowania Konwencji dokonał brat Józef Sygnowski, dziękując Ojcu Niebieskiemu i Panu naszemu za błogosławiony przywilej skorzystania z takiej błogiej przystani.
Podziękowanie wyraził także wszystkim braciom i siostrom, którzy swoją usługą duchową bądź cielesną w jakikolwiek sposób wnieśli swój wkład do stworzenia atmosfery bratniej miłości, w której błogo czuliśmy się przez dwa dni i mogliśmy korzystać z obficie zastawionego stołu Pańskiego.
Pozdrowienia wypełniające większość wolnych chwil konwencji , były także miłym akcentem jej zakończenia. Życzeniem wszystkich uczestników było przekazanie miłych uczuć bratniej miłości tym, którzy łączyli się z nami myślami, chociaż cieleśnie byli oddaleni z przyczyn często od siebie niezależnych.
Wyrażono także pragnienie, aby doznanymi uczuciami podzielić się z pozostałymi Braćmi i Siostrami poprzez czasopismo „Na Straży”.
Na zakończenie brat przypomniał zalecenia Ap. Św. Pawła zapisane w 12 rozdziale Listu do Rzymian.
Pieśnią „Zostań z Bogiem …”, wspólną modlitwą, oraz hymnem z Psalmu 133 zakończono XXI–szą Konwencję Generalną.