Na Straży
nr 2005/1

Projekt utrwalenia starych nagrań

W minionych dziesięcioleciach odeszło od nas wielu braci, którzy wygłaszali na konwencjach i nabożeństwach liczne budujące wykłady. Niektóre z nich udało się utrwalić na taśmach i kasetach. Wielu młodych ludzi nigdy nie słyszało głosu br. Gumieli czy br. Dąbka. Być może wielu z tych, którzy słyszeli tych braci i dobrze ich pamiętają, chętnie raz jeszcze posłuchaliby ich wykładów z dawnych lat. Wiemy, że liczni bracia nagrywali wykłady na konwencjach i ciągle jeszcze posiadają w swoich zbiorach obszerne archiwa taśm i kaset magnetofonowych z nagraniami wykładów i innych nabożeństw. Niektórzy rejestrowali również konwencje na taśmach filmowych. Jedynym sposobem ocalenia i udostępnienia tych zasobów byłoby przetworzenie ich do postaci cyfrowej. Jest to ogromna praca, ale chcielibyśmy przynajmniej ją rozpocząć, a może Pan da, że zostanie także dokończona, tak aby przynajmniej część wykładów utrwalonych na taśmach mogła zostać ocalona i udostępniona chętnym słuchaczom.

W związku z tym mamy prośbę do wszystkich braterstwa, którzy posiadają jeszcze zbiory starych taśm, kaset i filmów, aby skontaktowali się z Redakcją „Na Straży” i przesłali opis swoich zbiorów, zawierający w miarę możliwości (1) szczegółowy wykaz posiadanych zasobów (czyje wykłady, z jakich lat, z jakich konwencji) (2) rodzaj nośnika, na którym zostały one utrwalone (taśma magnetofonowa, kaseta magnetofonowa, taśma filmowa 8-mm, kaseta wideo) (3) sposób, w jakim gotowi byliby udostępnić swoje zbiory (wypożyczenie, darowizna, przekazanie do użytkowania).

Bylibyśmy również wdzięczni, gdyby do pomocy przy tej pracy zgłosili się ochotnicy dysponujący dostępem do komputera, dobrymi chęciami i odrobiną wolnego czasu. Brat prowadzący ten projekt chętnie pomoże w zorganizowaniu stanowiska do cyfrowego utrwalania starych nagrań. Im więcej osób zajmie się tą pracą, tym więcej starych nagrań zostanie skopiowanych i udostępnionych słuchaczom. Z góry dziękujemy za pomoc przy tym projekcie.

R- ( r.)
„Straż” / str.