Wędrówka
nr 2015/3

Owoce ducha – Cierpliwość

Czy jesteś cierpliwą osobą? Myślisz, że tak? Lepiej dobrze się zastanów. Osobiście uważałam się za cierpliwą osobę, dopóki nie zaczęłam pisać tego artykułu. Bóg pokazał mi, że w rzeczywistości muszę jeszcze popracować nad swoją cierpliwością. Masz powrotny autobus za 5 minut, dystans zwykle pokonujesz w 10, no nie masz szans żeby się wyrobić. A może jednak? Spieszysz się, biegniesz, a tu proszę, czerwone światło zaledwie 20 metrów od przystanku. Patrzysz i widzisz jak odjeżdża… Uczucie złości? Jak najbardziej tak. Jednak zamiast się złościć, pomyśl, że za 15 minut masz następny autobus i nic się nie stanie jak pojedziesz tym późniejszym, przecież tamten wcześniejszy zawsze mógł się zepsuć po drodze… Albo kto z nas się nie denerwuje, gdy robimy zakupy, szczęśliwi idziemy do kasy, no i okazuje się, że tylko jedna kasa z kilku jest czynna, a kolejka sięga połowy sklepu? Zdenerwowanie, tym większe, gdy ludzie przed tobą mają dużo zakupów. Cierpliwości, zawsze mogą otworzyć drugą kasę, poza tym dom nie ucieknie.

To tylko przykłady z życia, które pokazują, jak łatwo wyprowadzić człowieka z równowagi. Cierpliwość i wstrzemięźliwość – te dary ducha świętego idą ze sobą w parze. Może próby cierpliwości wydają się niepozorne (jak na przykład te podane wyżej), ale właśnie takie małe sytuacje kształtują nasz charakter. Stajemy się bardziej cierpliwi, gdy ufamy Bogu, że wybawi nas z danej opresji. Niektóre zawody same w sobie wymagają, by człowiek był cierpliwy. Wiadomo, jedni ludzie są bardziej cierpliwi, inni mniej, ale to nie znaczy, że Ci bardziej nerwowi nie mogą pracować w danym zawodzie (np. terapeuta czy mediator), jak najbardziej powinni, ponieważ ta praca może im pomóc w zwiększaniu się ich cierpliwości. Dobrze jest w chwilach zdenerwowania pomyśleć, że jeśli teraz będę cierpliwym, to następnym razem w danej sytuacji mój gniew nie będzie większy.

Dobry chrześcijanin powinien być cierpliwy – Bracia, za przykład cierpienia i cierpliwości bierzcie proroków, którzy przemawiali w imieniu Pańskim – Jak. 5:10 – i pomagać innym w zdobywaniu cierpliwości – Wzywamy was też, bracia, napominajcie niesfornych… – 1 Tes. 5:14.