Wędrówka
nr 2021/2

Od Redakcji

Bardzo często podczas badań w Zborach dochodzimy do wniosków, że to, co z perspektywy Pisma Świętego wydawałoby się najprostsze do zrozumienia, bywa jednocześnie najtrudniejszym do realizacji i wcielenia w życie. Nie inaczej jest z panowaniem nad własną mową. Ludzkość przez wieki zgłębiała ten temat, często stawał się on przedmiotem rozmyślań i dyskusji. Dlaczego tak jest, że człowiekowi często łatwiej jest zapanować nad innymi niż nad samym sobą? Św. Jakub w swoim liście opisywał przeciwności i skrajności, jakie można zauważyć przy operowaniu słowem.

Bo wszelki rodzaj dzikich zwierząt i ptaków, płazów i stworzeń morskich może być ujarzmiony i został ujarzmiony przez rodzaj ludzki. Natomiast nikt z ludzi nie może ujarzmić języka, tego krnąbrnego zła, pełnego śmiercionośnego jadu. Nim wysławiamy Pana i Ojca i nim przeklinamy ludzi, stworzonych na podobieństwo Boże – Jak. 3:7-9.

Wraz z braćmi z redakcji pomyśleliśmy, że warto poświęcić numer czasopisma „Wędrówka za Panem” tematyce słów, jakie wypowiadamy. Numer, który trzymasz w rękach, przygotowany został po to, aby uzmysłowić sobie, jak ważne jest panowanie nad językiem i pilnowanie nie tylko tego, co mówimy, ale też w jaki sposób mówimy. Znajdują się tu rady dotyczące życia rodzinnego – w jaki sposób powinni rozmawiać rodzice z dziećmi, a w jaki dzieci z rodzicami? Znajdują się też lekcje dotyczące zabierania głosu w Zgromadzeniu Pańskim – czy zabierając głos w Zborze powinienem korzystać z wolności słowa czy lepiej czasem tego zaniechać? Numer ten traktuje też o rozmowach z osobami, które postrzegamy jako osoby światowe – jak mówić, aby zachęcać? Pismo Święte, a także ten numer, udziela nam lekcji odnośnie szczerości – czy znajdując się w różnych środowiskach i grupach ludzi zachowujemy się tak samo? Ponadto znajdziecie tu też lekcje dotyczące pocieszania i napominania, czyli robienia dobrego użytku ze swojego języka. Zapoznacie się też ze słowami przestrogi dotyczącymi zniechęcania i krzywdzenia – czyli czynności, których unikamy. 

Aby na wstępie nie przedłużać, chcielibyśmy życzyć Wam błogosławieństwa Bożego wynikającego ze studiowania Jego Słowa. Gorąco zachęcamy również do kontaktu z redakcją – chętnie wysłuchamy Waszych sugestii – [email protected].