Wędrówka
nr 2019/3

Ciekawostki dotyczące deszczu

Izaj. 35:1 (BG)  pustynia … zakwitnie jako róża. Dwa lata temu na jedno z najbardziej suchych miejsc na ziemi, pustynię Atacama w Chile, spadł deszcz. W ciągu 12 godzin spadło tyle deszczu, co normalnie w ciągu 7 lat. Pustynia dosłownie zakwitła (ok. 200 gatunków roślin)

.

  • Jioba 38:26-27 (BG) – Aby szedł deszcz na ziemię, w której nikt nie mieszka, i na pustynię, gdzie niemasz człowieka; Aby nasycił miejsce puste i niepłodne, a wywiódł z niego zieloną trawę.
  • Ijoba 12:15 (BG) –  On gdy zatrzyma wody, wyschną; a gdy je wypuści, podwracają ziemię. Izrael boryka się z ogromną suszą, poziom wody był najniższy od 98 lat (czyli początku odnotowywania pomiarów). Pod koniec roku 2017 minister rolnictwa Izraela zaapelował do rolników i wszystkich innych mieszkańców kraju, by zaczęli modlić się o deszcz. Zorganizował nawet wspólną modlitwę pod „ścianą płaczu” z rabinami podczas święta kuczek. „Powinien się skoncentrować na promowaniu walki ze zmianami klimatu” pisały gazety. Na początku tego roku spadły silne deszcze, które zasilił zbiorniki wodne, w tym główny jezioro Genezaret.

  • 1 Król. 18:27 (BG) – ​A gdy nastało południe, Eliasz zaczął drwić z nich, mówiąc: Wołajcie głośniej, wszak jest bogiem, ale może się zamyślił lub jest czym innym zajęty, lub może udał się w drogę, albo może śpi? Niech się więc obudzi! – jedno z nielicznych miejsc, w których prorok dopuszcza się drwin, a nawet żartów z bałwana, do którego kultu Izraelici wracali wielokrotnie. Baal – określany był jako bóg burzy i życiodajnego deszczu, władca świata. Eliasz wskazywał na Jedynego Boga, który wstrzymał deszcz na trzy i pół roku, a kamień i metal, któremu oddawali cześć nie miał żadnej władzy, aby to zmienić.