The Herald
nr 2012/5

Na początku

Psalmy w Biblii

Księga Psalmów to wyjątkowa część Pisma Świętego. Otwieramy ją gdy szukamy pociechy i nadziei, a czasem tylko dla zwykłej przyjemności czytania. Ufamy Psalmom za ich niebiańską mądrość i Bożą pociechę. Możemy w nich znaleźć opis ludzkich rozterek, gdy wiarą uciekali do Boga po pomoc i zapewnienie, że ostatecznie dobro zwycięży nad złem, a dobrzy ludzie nad trudnościami.

Z Księgi Psalmów pochodzą pełne otuchy słowa: „Pan jest pasterzem moim, niczego mi nie braknie. (…) Dobroć i łaska towarzyszyć mi będą przez wszystkie dni życia mego. I zamieszkam w domu Pana przez długie dni” (Ps. 23:1,6). Bez takich skarbów, ukrytych w naszych sercach i umysłach, bylibyśmy znacznie bardziej ubodzy.

Pierwszy artykuł zatytułowany „Słodsze niż miód” omawia Psalm 119, zbudowany na bazie akrostychu w oparciu o 22 litery hebrajskiego alfabetu. Jest to najdłuższy Psalm zapisany w Biblii. Składa się on z 22 części, które oddają cześć Słowu Bożemu, Jego prawu.

„Wspaniały Boży umysł” to introspekcja oparta na Psalmie 139. Omawia on wielkość Boga oraz nasze nadzieje i błogosławieństwa, pochodzące od Boga.

„Hallelu-Jah! – Godny podziwu Bóg i szczęśliwy człowiek” to artykuł wyjaśniający, że Psalmy 111 i 112 tworzą parę o podobnej strukturze i znaczeniu. Jeden odnosi się do Boga, a drugi do tych, którzy idą Jego drogą.

„Klątwy w psalmach a Bóg pełen miłości” wyjaśnia, że chociaż przyszłość wciąż zaciemniona jest ogromem niesprawiedliwości na świecie, to jednak dla ludzi pobożnych jest ona jasna.

„Psalm 61: Komentarz” omawia psalm, który jest szczególnie aktualny w trudach i doświadczeniach obecnego czasu. „Wysłuchaj, Boże, błagania mojego, zważ na modlitwę moją! Z krańców ziemi wołam do ciebie w słabości serca: Wprowadź mnie na skałę wyższą ode mnie!” (Ps. 61:2-3). Czy sami kiedyś nie przechodziliśmy podobnych doświadczeń?

„Nadchodzące błogosławieństwo” to artykuł analizujący dobrze znany Psalm 90 oraz jego prorocze spojrzenie na blask Królestwa Chrystusa. Będzie to czas, kiedy „słońce sprawiedliwości” rozproszy mrok obecnego wieku.

„Błogosławienie sprawiedliwych” to omówienie sposobów, w jakie Bóg błogosławi swój lud. Pokazany jest tu kontrast między działaniami Boga, a postępowaniem tych, którzy szerzą Ewangelię dla zysku.

Mamy nadzieję, że to wydanie będzie równie pouczające, co podnoszące naszych Czytelników na duchu.