Wędrówka
nr 2022/1

Od Redakcji

Drogi Czytelniku, 

oddajemy w Twoje ręce kolejny już numer naszego wspólnego czasopisma o tematyce „Zmiany w otaczającym nas świecie”. Mamy nadzieję, że skłoni on Ciebie do refleksji na początku tego nowego 2022 roku. 

Pierwszy artykuł porusza temat dążeń narodów ku niepodległości jako jednego ze znaków drugiego przyjścia Pana Jezusa. Została tam podkreślona waga powstania państwa izraelskiego i innych państw.

Drugi tekst dotyczy praw kobiet oraz tego jak rozwijała się ich rola na przestrzeni wieków – ich pozycja w rodzinie, społeczeństwie, edukacji, a także jakie prawa dla kobiet stworzył Pan Bóg.

Kolejny autor podzielił się przemyśleniami na temat łatwości komunikacji i tego, jak rozwój umiejętności i techniki wpływa na nią. 

Ciekawym artykułem skłaniającym nas do refleksji jest tekst pod tytułem „Rozwój technologii w czasach ostatecznych”. Pomoże on nam odpowiedzieć sobie na pytania czy rozwój umiejętności jest dla nas błogosławieństwem oraz czy potrafimy dobrze wykorzystywać czas.

W tym numerze kolejny autor pochyla się nad tematem samorozwoju, tego jak Pismo Święte odnosi się do wykształcenia oraz jak powinniśmy traktować talenty i zdolności otrzymane od Pana Boga.

Ostatni artykuł mówi o możliwości, jakie daje współczesność i jakie dylematy są z tym związane. Wybory, które podejmujemy między rzeczami miłymi i dobrymi a służbą dla Pana, świadczą o nas samych. 

Zachęcamy Cię drogi Czytelniku do przeczytania całości numeru, a jeśli miałbyś swoje przemyślenia dotyczące życia i Pisma świętego, zachęcamy, żebyś do nas napisał, abyśmy mogli wspólnie dzielić się tym co budujące, co godne pochwały.

Od Redakcji

Nie da się ukryć, że czasy w jakich obecnie przyszło nam żyć, są specyficzne. Kolejne pokolenie może śmiało powiedzieć, że mamy teraz trudne czasy. Jeszcze rok temu mogliśmy cieszyć się niedzielnym nabożeństwem, podaniem sobie ręki, zobaczeniem na żywo uśmiechu drugiej osoby czy z obdarowania siebie nawzajem jakimś miłym gestem na przerwach lub po zakończonym zebraniu. Wiele rozważań Słowa Bożego możemy obecnie posłuchać jedynie z nagrań, a większość braterskich spotkań przeniosła się do Internetu. Jednak nie tylko one, gdyż często także pracujemy, studiujemy i uczymy się zdalnie. Z jednej strony jest to bardzo wygodne, z drugiej stanowi zagrożenie, aby nie zaniedbywać się nawzajem, gdyż brak kontaktu fizycznego może przełożyć się na brak przyglądania się sobie nawzajem i uczenia się od siebie, a przecież do tego zachęca nas Słowo Boże: I baczmy jedni na drugich w celu pobudzenia się do miłości i dobrych uczynków – Hebr. 10:24.

Pomyśleliśmy, że warto poruszyć temat naszej społeczności w czasie pandemii, nie tylko lokalnie, ale także globalnie, gdyż sytuacja obostrzeń sanitarnych objęła cały świat i dotyka wszystkich braterstwa na obliczu całej Ziemi. Poprosiliśmy przedstawicieli różnych krajów, aby opowiedzieli jak ich zbory radzą sobie z obecną sytuacją. Może niektóre relacje będą dla nas pocieszeniem, pokrzepieniem, inne lekcją i radą co jeszcze możemy zrobić w naszym zborze, aby czas jaki przyszło spędzać nam osobno, był jak najbardziej błogosławiony, aby wszystkie możliwości służby zostały wykorzystane, a żadna szansa na utrzymanie i pogłębienie więzi braterskich nie została stracona.

Niech ten czas, niełatwy i trudny, skłoni nas do refleksji, pobudza do większej gorliwości i motywuje do rozwoju naszego charakteru, gdyż Pan Bóg chce nas czegoś nauczyć, chce nas sprawdzić, ale przede wszystkim chce nam wciąż obficie błogosławić – dlatego:

Miej nadzieję w Panu! Bądź mężny i niech serce twoje będzie niezłomne! Miej nadzieję w Panu! – Psalm 27:14. 

Dlatego z Nowym Rokiem chcemy Wam jak i sobie życzyć abyśmy wyszli z tych doświadczeń jako zwycięzcy, umocnieni na duchu, zjednoczeni w miłości i w pokorze oczekujący na Boże łaski, jakie mają nadejść w nadchodzącym roku. Niech Pan ma Was w swojej opiece i błogosławi sowicie!

Jeśli macie jakieś pytania, refleksje lub spostrzeżenia, jakimi chcielibyście się z nami podzielić to gorąco zapraszamy do napisania do nas – wedrowka@nastrazy.pl

 

Od Redakcji

„W drogę z nami wyrusz Panie, nam nie wolno w miejscu stać”.

W tym numerze „Wędrówki” chcielibyśmy poruszyć temat ściśle związany z jej tytułem – czyli z drogą. Omówimy jakie kierunki, drogi, pomysły na życie może dziś wybrać człowiek, a także jaką będzie mógł kroczyć w przyszłości.

Oczywiście wąska droga za Panem Jezusem jest tą jedyną i wspaniałą ścieżką, jaką można wybrać dzisiaj, by osiągnąć cudowną możliwość życia samego w sobie, w boskiej naturze i chwale. Niestety jednak zdecydowana większość ludzi obecnie kroczy szeroką drogą, która prowadzi na śmierć. Jednak Bóg chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni, dlatego przygotował także drogę dla tych, którzy dziś nie dokonali wyboru, by kroczyć za Jezusem. Będzie to gościniec sprawiedliwości, na którym nie znajdzie się nic, co by mogło spowodować upadek lub zmylić w drodze do doskonałości.

Pochylimy się również nad zagadnieniem „drogi Bileama”, czym się charakteryzowała i dlaczego powinniśmy się jej wystrzegać.

W tym numerze przeczytacie również wywiady, które ukazują, że w życiu nie warto chodzić na skróty. Oczywiście nie zabraknie też ciekawych pytań i odpowiedzi biblijnych.

Mamy nadzieję, że te artykuły będą dla Was wzmocnieniem oraz otuchą w Waszej wędrówce za Panem.

Od Redakcji

Przyjacielu!

I znowu jesteśmy rok starsi. Cieszymy się, że Pan Bóg zastał nas na początku roku znów przy Jego Słowie. Cieszymy się także z tego, że Ty, drogi Czytelniku, jesteś z nami. Dziś chcemy Ci oddać numer dla nas szczególny. Dlaczego jest on dla nas szczególny? Ponieważ oprócz artykułu brata Jerzego Kopaka, wszystkie pozostałe są napisane przez braci tworzących od jakiegoś czasu „Wędrówkę”. Do tej pory można było czytać w poszczególnych numerach artykuły napisane przez kogoś z Was. W numerze rozpoczynającym rok 2017 chcieliśmy dać trochę wytchnienia tym braciom, którzy do tej pory zawsze nas wspomagali swoimi przemyśleniami na temat Bożych Prawd.

Dziś chcemy z Tobą porozmawiać na temat wielkich dzieł Pana Boga. Często na kursach śpiewamy pieśń „Gdy szukasz Boga…”. Wokół nas widzimy wiele dzieł Stworzyciela, na przestrzeni historii Pan Bóg co jakiś czas manifestował Swoją mądrość i moc odciskając trwały ślad na Ziemi i historii ludzkości. Stworzenie świata – które do dziś rozpala dyskusje naukowców, którym łatwiej mówić o teorii wielkiego wybuchu a nie o dziele Bożym. Potop – który ukształtował klimat, warunki życia ludzkości na tysiące lat. Do niektórych Swoich dzieł nasz Ojciec używał ludzi, aby też im coś pokazać – przykładem takiego działania może być Namiot Zgromadzenia czy Świątynia Salomona. Nie podlega żadnej dyskusji, że największym Bożym dziełem jest nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. W Nim manifestują się wszystkie Boże przymioty, w Jego postaci widzimy harmonię i spójność Pisma Świętego oraz znajdujemy drogę do dalszych wielkich dzieł… restytucji, nowej ziemi i nowego nieba.

Zachęcamy Cię również do lektury bardzo ciekawego artykułu o plagach egipskich. Czy to także nie było wielkie dzieło? Część plag dotyczyła całej ziemi egipskiej, część ominęła tereny zamieszkałe przez synów Jakuba. Powietrze, woda, zjawiska atmosferyczne, zwierzęta – wszystko, co wyszło z rąk Stworzyciela, może być przez Niego użyte, by pokazać, że jest wielkim, jedynym, żywym i potężnym Bogiem.

Życzymy Ci miłej lektury niniejszego numeru, a także dużo błogosławieństw w nadchodzącym roku. Jak zwykle bardzo Cię prosimy – bądź z nami w kontakcie. Pomóż nam współtworzyć to czasopismo. Napisz, o czym chcesz przeczytać… a może coś napiszesz?

Pozdrawiamy

Od Redakcji

Witajcie ponownie! Cieszymy się, że zdecydowaliście się zacząć kolejny rok razem z nami, że także w tym roku chcecie wspólnie wędrować za Panem. Życzymy Wam wielu błogosławieństw, aby ten rok przybliżał Was do celu i abyście czuli, że jesteście dziećmi Bożymi. Pan Jezus kazał nam przypatrywać się dzieciom. Dzieci często zadają pytania, chcąc poznać jakieś zagadnienie, zdobyć wiedzę. Dzieci krótko się gniewają, nigdy słońce nie zachodzi nad ich rozgniewaniem. Dzieci są szczere… nie są zakłamane. W życiu człowieka pojawia się jednak okres, w którym pojawia się kłamstwo. Najpierw niewinna półprawda, jakieś małe kłamstewko, które zaczyna znieczulać sumienie. Później okazuje się, że z kłamstwem jest całkiem wygodnie… Ale to nieprawda. Na kłamstwo człowiek traci wiele energii… najpierw żeby je wymyślić, a później pilnując, żeby prawda nie wyszła na jaw. Pomijając wiele wersetów Pisma Świętego, znane jest przysłowie, że kłamstwo ma krótkie nogi. Właśnie o tym chcemy dziś z Tobą porozmawiać… O KŁAMSTWIE i PRAWDZIE. To temat główny.

Przeczytacie też artykuł o kłamstwie, jakim mami świat Szatan, a mianowicie o tym, że miłość między dwoma osobami tej samej płci jest dobra. Postępowanie takie jest znane od tysiącleci. Było obecne już w Sodomie, a dziś określane jest mianem homoseksualizmu. Widoczne jest na salonach politycznych, paradach równości, w mediach. Ten sposób zachowania jest coraz częściej zauważany w społeczeństwie, zatem jest gdzieś obok nas i dlatego postanowiliśmy się zająć także i tym tematem.

Czy zdarzyło Ci się „opuszczanie wspólnych zebrań”? Nie tylko tych niedzielnych ze zborem, ale także innych sposobności na wspólne badanie Pisma Świętego? Zerknij do tekstu: „Nie opuszczając wspólnych zebrań naszych” – zobaczysz tam bardzo ciekawą statystykę, która dała nam wiele do myślenia…

Przeczytacie też refleksje dotyczące najważniejszej decyzji w życiu. Czy myślisz o tym, aby się poświęcić? Czy masz wątpliwości czy to już, czy jestem gotowy/gotowa? Zobacz, co myśli na ten temat ktoś, kto ten krok ma już za sobą.

Po raz kolejny serdecznie Was prosimy, abyście zechcieli współtworzyć z nami to czasopismo. Czekamy na Wasze artykuły, myśli, wspomnienia… ale także na uwagi, które pomogą w tym, aby Wędrówka była coraz lepsza. A może macie jakiś temat, o którym chcielibyście poczytać? Liczymy na Was i czekamy na Wasze sugestie.