Na Straży
nr 2017/4

Echa z Konwencji – Ialoveni/Mołdawia

3-4 CZERWCA 2017r.

Dwudniowa konwencja w Mołdawii odbywa się raz w roku na początku czerwca. Organizowana jest w dwóch miejscach, jednego roku na północy Mołdawii, drugiego roku na południu – w okolicach Kiszyniowa. W tym roku (2017) bracia zorganizowali konwencję w Ialoveni pod Kiszyniowem w domu weselnym. Wszystko było bardzo starannie przygotowane i zorganizowane. Na konwencję przyjechały także osoby z zagranicy: z Polski, Ukrainy i Rumunii (razem ok. 40 osób). Zapewniono tłumaczenie z języka rumuńskiego i polskiego. Mogliśmy spokojnie usiąść przy stołach, aby słuchając wykładów biblijnych, czytać cytowane fragmenty biblijne i robić notatki.

Tematem przewodnim były słowa z 1 Tes. 4:3 „Albowiem ta jest wola Boża, to jest poświęcenie wasze”. Wysłuchaliśmy sześciu wykładów i ciekawej dyskusji panelowa, w której udział wzięli bracia: Vasile Baciu – Mołdawia, Roman Bojczuk – Ukraina, Franciszek Olejarz – Polska, Nikusor Lugigan – Rumunia. Bracia zastanawiali się nad trudnymi pytaniami z Izaj. 52:11-12 – Czas i sposób wyjścia z Babilonu oraz z Izaj. 46:11 – Co oznacza ten „ptak drapieżny”? Co to jest „daleka ziemia”?

Pierwszym wykładem do wersetu przewodniego usłużył br. Piotr Ceban z Mołdawii. Przedstawił ważność woli Bożej na przykładzie posłuszeństwa Pana Jezusa. Brat Szymon Masiak na podstawie przykładów biblijnych pokazał przekrojowo znaczenie kamienia w Biblii. Brat Gica Dragosz z Rumunii wspomniał o realizacji planu Bożego i stopniowym objawianiu ludziom zamiarów przez Boga. Temat „Tajemnica Boża” oparł na cytacie z Obj. 10:7. W sobotę po kolacji mieliśmy wspaniałą społeczność uwielbiającą – śpiew i poezja na chwałę naszego Stwórcy. Brali w niej udział nie tylko dorośli, ale także dzieci z Mołdawii. Społeczność została podzielona na 4 części dla uczestników z 4 krajów.

W niedzielę usłyszeliśmy pięknie opracowany przez br. Władysława Symczuka z Ukrainy temat o Nowym Stworzeniu. Wykład mówił po rosyjsku, aby ułatwić tłumaczenie na język rumuński. Brat Daniel Szarkowicz przypomniał nam historię z życia Pana Jezusa o umywaniu nóg. Szczegółowo przeanalizował fragment z Ew. Jana 13:7-17. Ostatnim wykładem usłużył br. Jan Niagomir z Rumunii, tłumacząc, czym jest pycha, dlaczego jest niebezpieczna, czego należy unikać. Konwencję zakończono w niedzielę wspólnym obiadem, który zjedliśmy w bardzo miłej braterskiej atmosferze. Długo trwało pożegnanie, gdy bracia powoli rozchodzili się, wychodząc na parking.

Wielu braci wykorzystało okazję, aby w drodze powrotnej odwiedzić innych z braterstwa (którzy nie mogli być na konwencji) i podzielić się radością otrzymaną od Pana. Wielka jest życzliwość i gościnność braci w Mołdawii, którzy wiele poświęcili, by zapewnić tak wspaniałe warunki. Zapraszają na przyszły rok na konwencję do Ruseni, a w tym roku będą jeszcze dwie podobne społeczności na Ukrainie: w sierpniu we Lwowie, we wrześniu w Mukaczewie. Warto poświęcić więcej czasu przeznaczonego na dojazd, aby wspólnie poznawać wolę Bożą, a potem starać się zastosować w naszym codziennym życiu to, czego się nauczyliśmy. Chwała niech będzie Bogu, który w tych trudnych czasach objawia nam swoją wolę, pozwalając spokojnie się zgromadzać, w oderwaniu od trudów dnia codziennego.

R- ( r.)
„Straż” / str.