Na Straży
nr 2009/2

Czytelnicy piszą

Kim był autor pieśni „Kto los swój oddał w ręce Boga”?

„Dobry jest Pan, ostoją jest w dniu ucisku; On zna tych, którzy mu ufają” – Nah. 1:7.

Śpiewaliśmy w ubiegłą niedzielę w zborze pieśń pod tym tytułem. Ostatnio również wysłuchałem nagrania wykładu jednego z braci na temat: „Czasy, w których żyjemy”; brat przytoczył przykłady trudności czasów ostatecznych, wielkiej opieki naszego dobrego Boga nad wszystkimi, którzy Mu ufają i wierzą we wspaniałe obietnice. Przy końcu wykładu brat streścił słowa powyższej pieśni.

W swojej skromnej biblioteczce znalazłem tę pieśń w trzech śpiewnikach, a w dwóch z nich: z roku 1917 i 1966 także autora tej pieśni. Autorem pieśni, napisanej w XVII wieku, był Jerzy Neumark. Jej słowa uległy zmianom lub może sam autor napisał je w kilku wersjach. Autor tej pieśni musiał być człowiekiem pełnym ufności pokładanej w Pana Bogu, skoro stworzył tak wspaniały utwór. Pieśń ta jest oczywiście śpiewana w naszych zborach ze śpiewnika „Pieśni Brzasku Tysiąclecia” i zarówno w wydaniu nutowym, jak i bez nut oznaczona jest numerem 354 i tytułem „Kto los swój oddał w ręce Boga”.

Oto pieśń „Kto los swój oddał w ręce Boga” w śpiewnikach z 1948, 1917 i 1966 roku. W śpiewniku z roku 1948 „Pieśni Brzasku  Tysiąclecia” z nutami (w zielonej oprawie) pieśń nr 106 „Los w ręce Boga” posiada 4 zwrotki. Słowa pieśni nr 106 są takie same jak w nr 354, tylko w naszym śpiewniku jest zwrotka „Skinieniem jednym strącić z wyżyn…” itd.

Kim był autor pieśni, jakiej narodowości i zawodu oraz jakie nauki wyznawał? Może braterstwo w swojej literaturze mają coś więcej na ten temat? 1

W tych różnych wydaniach i wersjach tej pieśni przewodnią myślą jest wychwalanie i wielbienie naszego wspaniałego Stwórcy wszystkich rzeczy. Wychwalajmy nadal dobrego Boga Ojca i Pana naszego Jezusa Chrystusa.

 

R- ( r.)
„Straż” / str.