Lekcje z historii mniej znanych królów Izraela i Judy
Z doświadczeń królów Izraela, również tych mniej znanych, można nauczyć się wielu lekcji.
Artykuł „O mniej znanych królach” przedstawia przegląd królów Judy i Izraela.
W artykule „Król Izraela Jeroboam i król Judy Rechabeam” mamy opisany podział Królestwa Izraela, który nastąpił po 120 latach panowania Saula, Dawida i Salomona. Rechabeam usłyszał zarówno mądrą radę, jak i taką, którą chciał usłyszeć, lecz ta druga kosztowała go utratę dziesięciu z dwunastu pokoleń Izraela.
„Achab, błądzący król Izraela” opisuje wydarzenia (w tym 3,5 roku suszy) z czasów panowania Achaba oraz jego złej żony Izebel (oboje są proroczo pokazani w Objawieniu).
Po tym, jak Królestwo Izraela uległo podziałowi, jednym z niewielu królów, którzy są opisani jako pomazani, był „Król Jehu, pomazaniec Izraela”. Jego dojście do władzy symbolizuje Jezusa Chrystusa w czasie Jego drugiej obecności. Jehu odwrócił się jednak później od Jahwe, co obecnie przypomina nam, aby nie być zbyt pewnym siebie.
Historia maleńkiego syna złego króla została opisana w rozważaniach „Król Joasz z Judy, niewdzięcznik”. Jego życie zostało ocalone przez kapłana. Gdy miał siedem lat, został królem i był w odpowiedni sposób prowadzony przez tego kapłana. Gdy Joasz został jednak upomniany przez Zachariasza, syna kapłana, nie tylko nie okazał wdzięczności, lecz rozkazał go zabić.
Pokrzepiająca jest analiza zatytułowana „Pokuta Manassesa”, który w początkowym okresie swojego panowania był zły. Później został pokonany i zabrany do Babilonu. Tam pokutował i jego tron został mu przywrócony, wskutek czego jego panowanie było najdłuższym panowaniem, jeśli chodzi o królów Izraela i Judy.
Artykuł „Król Sedekiasz – łamiący przysięgę” opisuje historię ostatniego króla Judy. Miał on przysiąc na Pana Boga swoją wierność królowi Babilońskiemu, który go pokonał. Naruszył on jednak tę przysięgę i prowadził negocjacje z królem Egiptu.
Na koniec, kilka końcowych wniosków zostało zawartych w rozważaniach „Podsumowujące lekcje z życia mniej znanych królów”. Jest w śród nich symboliczne znaczenie trzech i pół roku suszy w czasie panowania Achaba i Izebeli. Z kolei pokuta Manassesa jest dla nas lekcją, abyśmy ćwiczyli miłosierdzie. Życiorysy pozostałych królów również mogą być dla nas cenną inspiracją dla przemyśleń. Do numeru dołączona została Jeremiaszowa lista „Grzechów Babilonu” oraz artykuł „Więcej na temat 1260 lat”.
Polskie wydanie zawiera też artykuł „Trudna wiadomość dla dobrego króla” („The Herald”, nr 5/1999).