Wędrówka
nr 2021/5

Od Redakcji

Drodzy Czytelnicy!

Przed Wami kolejny numer „Wędrówki za Panem”, w którym bracia piszący skupili się nad niektórymi ofiarami wymienionymi w Biblii. Wydawałoby się, że takie tematy dotyczą tylko Starego Testamentu, tylko literalnego narodu Izraelskiego. Jednak czytając każdy z nich, możemy zauważyć wiele lekcji i pouczeń dla nas, naszych rodzin, może również czasami rozwiązań różnych naszych kłopotów czy dylematów, a ponad to wszystko możemy sobie uzmysłowić, w jaki odpowiedni sposób powinienem służyć, sprawować swoje poświęcenie względem Pana Boga. Zachętą do studiowania takich zapisów Słowa Bożego m. in. są słowa zapisane w Nowym Testamencie co wcześniej napisano, ku naszej nauce napisano Rzym. 15:4.

Pierwszy artykuł zawiera ogólne podejście do tematu ofiar Starego Testamentu. Autor uporządkowuje składane w tamtym czasie ofiary i analizuje fragmenty Pisma Świętego, w których one występują. Częścią artykułu są tabele, które można wyciąć i trzymać w Biblii. Zawierają one porównanie różnych ofiar i wszystkie potrzebne przy tym informacje, które warto mieć ze sobą. W drugim tekście wyjaśnione są ofiary śniedne. Jak będziecie mogli przeczytać, były one składane z potrzeby serca. Wskazane są różne rodzaje takich ofiar oraz symbolika, na którą mogą one wskazywać. Kolejny artykuł dotyczy ofiar spokojnych. Dzięki takim tematom dostrzegamy, że u Pana Boga nie ma rzeczy przypadkowych i nawet sposób składania danych ofiar, ściśle zaznaczony przez Stwórcę, jest bardzo istotny przy zrozumieniu znaczenia ukrytej w tym symboliki. Kolejny tekst został zatytułowany „ofiara całopalna”. Zastanowimy się w nim nad tym, jak ta ofiara miała być przygotowywana i jaki przyświecał temu cel. Czytając ten artykuł dowiecie się też jakie znaleźliśmy symboliczne znaczenie tej ofiary, a powinno być nam to bardzo bliskie. Do składania przez nas ofiary żywej zachęcają słowa kolejnego tematu poruszonego w tym numerze. Przyświecały mu słowa apostoła Pawła: Wzywam was tedy, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście składali ciała swoje jako ofiarę żywą, świętą, miłą Bogu, bo taka winna być duchowa służba wasza Rzym. 12:1. W tym numerze przeczytacie także o wspomnieniach z kursów biblijnych w Krakowie i w Białogardzie. Kto nie był, niech żałuje! Dodatkowo możecie przeczytać kolejną część artykułu z cyklu Imiona z Objawienia św. Jana. Tym razem analizowane jest imię Gad, które wskazuje na waleczność. Na koniec odpowiemy sobie na pytanie: Czy Pan Jezus będąc na ziemi był częściowo Bogiem i człowiekiem? 

Niech ten numer przyniesie Wam ciekawe myśli dotyczące ofiar Starego Testamentu i pobudza Was do wdzięczności ku Stwórcy, który to wszystko tak mądrze ułożył. Jeszcze raz zachęcamy do lektury i chętnie przeczytamy wasze myśli i wspomnienia z wakacyjnych społeczności, które możecie wysyłać do nas na adres [email protected]

Od Redakcji

Drodzy Czytelnicy.

Trzymacie w rękach już piąty numer naszego wspólnego czasopisma, co oznacza, że wakacje się już skończyły i czas wracać do szkolnych obowiązków. Minione wakacje były zupełnie inne niż poprzednie do których byliśmy przyzwyczajeni. Inne? Tak, ponieważ nie odbył się ani jeden kurs w takiej formie do której przez lata byliśmy przyzwyczajeni my, nasi rodzice a nawet dziadkowie. Do tej pory mogliśmy zjechać się z różnych części Polski a czasem i świata, usiąść obok siebie, uścisnąć dłoń, przytulić się i cieszyć swoją obecnością przy śpiewie, czytaniu Bożego listu, grze w piłkę czy przy kiełbasce z ogniska. To przecież jest społeczność, zacieśnianie więzi przy wspólnym spędzaniu czasu. Czy brakuje nam tego? Czy pragniemy aby za rok ta sytuacja się zmieniła i znów moglibyśmy wrócić do tego co do tej pory było dla nas oczywistością? Jeśli tak, to módlmy się o to do naszego Ojca, niech wspomni na intencje naszych serc. Jeśli zaś nie pragniemy powrotu do wspólnych braterskich chwil, powinno być to dla nas ostrzegawczym znakiem, że być może coś innego przysłoniło nam Boże wartości.

 

Aktualny numer Wędrówki za Panem poświęcony jest historii pod różnym kątem. To właśnie historia tworzy naszą tożsamość. My Polacy o historii wiemy dość dużo, bo nasz naród przeszedł wiele trudnych chwil, lecz My naśladowcy naszego drogiego Pana, o historii powinniśmy wiedzieć bardzo dużo, ponieważ historia świata zapisana jest właśnie na kartach tej księgi. Opisana jest przeszłość, teraźniejszość, jak – co jest niesamowite- przyszłość! Poruszamy temat reformacji, która była znamiennym punktem zwrotnym w chrześcijaństwie, możemy poczytać także przemyślenia na temat doświadczeń Pańskiej oblubienicy teraz, w obecnym czasie.  Możemy przeczytać także interesujące spojrzenie na homoseksualizm pod kątem medycznym. Artykuł ten zawiera ważne lekcje, gdyż możemy spotkać się z tą ideologią już na co dzień. Ponadto dobrze jest znać kontrargumenty, gdy ktoś powie, że skoro Bóg jest miłością, to na pewno akceptuje homoseksualny sposobu życia.W kolejnym artykule znajdziemy rady jakimi powinniśmy kierować się szukając ukochanej nam osoby. Wybór odpowiedniego towarzysza życia jest przecież bardzo ważny, gdyż będzie całkowicie rzutował na sposób naszego oddania i życia z Panem Bogiem.

 

Możemy również przeczytać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, na co zwracać szczególną uwagę, by nasze życie było przepełnione owocami świętego ducha i aby było przyjemniejsze w oczach naszego Ojca – i wiem, że ostatnich uczynków twoich jest więcej niż pierwszych. Obj. 2:19. Warto także poczytać o pozornej sprzeczności nauk i lekcji Starego Testamentu w stosunku do Nowego Testamentu. Zachęcamy Cię również do przeczytania ciekawych refleksji na temat bohatera wiary jakim był Ezechiel, ponieważ to właśnie na podstawie ich życia, my powinniśmy wyciągać bezpośrednie wskazówki ponieważ dla swej wiary zdobyli chlubne świadectwo Hebr. 11:39.

 

Niech lekcje z tego czasopisma będą dla nas inspiracją i motywacją do własnych przemyśleń opartych na Słowie!

Od Redakcji

Drodzy Czytelnicy!

Wrzesień to czas na powrót do szkoły. Przyszedł czas, kiedy na zewnątrz jest coraz chłodniej i wieczory są coraz krótsze. Naturalne jest, że więcej czasu będziecie spędzać przy zadaniach z matematyki niż na grze w piłkę. Gdy będziecie skupiać się na skomplikowanych zadaniach arytmetycznych, pamiętajcie, że Pan Bóg również lubi liczby. Pan zostawił w Biblii wiele dowodów na to, że dodawanie, odejmowanie, dzielenie i mnożenie nie jest Mu obce. 

W piątym numerze Wędrówki” chcemy zaciekawić Was tym, co mogą oznaczać liczby, które pojawiają się na kartach Pisma Świętego. Jest ich całkiem sporo. Możecie spodziewać się wielu odwołań do ksiąg prorockich, takich jak Księga Objawienia lub Księga Daniela. Chcemy zachęcić Was do zgłębiania trudnych tematów. Wiemy, że mając na co dzień sporo obowiązków, konieczność zajęcia się szkołą lub pomagania rodzicom, nie jest prostym znaleźć czas na zastanawianie się nad nieoczywistymi tematami. Pamiętajcie jednak, że Pan Bóg obiecał błogosławić tym, którzy będą zgłębiali Jego Pismo. 

To, że poniższy numer przeznaczony jest zagadnieniom symbolicznym, nie znaczy, że zapomnieliśmy o życiowym przekazie, z którego można korzystać na bieżąco. Wierzymy, że chcąc być naśladowcą Pańskim, należy skupiać się zarówno na tematach trudnych, teologicznych, doktrynalnych, jak i na nauce moralnej, życiowej. 

Życzymy Wam błogosławieństwa Bożego wypływającego z czytania i zastanawiania się nad tematami biblijnymi. 

Od Redakcji

Drogi Czytelniku,

W kolejnym numerze autorzy artykułów podkreślają ważność miłości do Pana Boga, spraw duchowych i do drugiego człowieka. W Słowie Bożym miłość jest wielowątkowa, co podkreśla jej wielkość i ważność w życiu chrześcijanina. Tematyczne rozwinięcie różnych aspektów tego uczucia może pomóc w rozwinięciu tej cechy i głębszym jej przeanalizowaniu. Stosownie w życiu codziennym szczerych, serdecznych uczuć niewątpliwie przybliża nas do Królestwa Bożego, o które tak często wszyscy się modlimy. Niechaj artykuły z tego numeru pomogą nam wzrastać w miłości do Stwórcy, domowników wiary i innych ludzi.

Od Redakcji

Drodzy Czytelnicy!

Mama, tata, ja i rodzeństwo… No i jeszcze dziadkowie. Taki obraz staje nam przed oczami, gdy słyszymy hasło „rodzina”, ale czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czym ta rodzina, tak naprawdę, jest dla Was?
Głównym i elementarnym jej składnikiem są ludzie. Miedzy jednostkami zachodzą interakcje, występują różne sposoby komunikacji. Rodzina to więź łącząca grupę ludzi, relacje jakie sobie wypracowują względem
siebie, to także potrzeby i uwarunkowania charakteru każdego członka z osobna i wszystkich razem. Jednak czy rodzina to faktycznie tylko mama, tata i rodzeństwo? Czy rodziną może być zupełnie obca, niespokrewniona
ze mną osoba?
Kiedy przychodzę do zboru w niedzielę i widzę to krzesło puste, tamto puste i tamto też, to odczuwam jakiś brak. Dziś nie porozmawiam z tą osobą, nie wiem co się u niej dzieje, dlaczego jej nie ma na zebraniu. Z drugiej strony, kiedy to mnie nie ma na zebraniu, bo jestem w pracy, na uczelni czy opiekuję się chorymi dziećmi, to czuję się jakoś nieswojo, a tydzień nie ma końca, bo taka niedziela to nie niedziela. Zatem ze zborem jako miejscem i jako indywidualnymi członkami też odczuwam swoistą więź i potrzebę przebywania w nim i tworzenia go. Jestem częścią duchowej społeczności z Jezusem, tak jak jestem częścią mojej cielesnej rodziny.
Otwierając kolejne karty tego numeru „Wędrówki” zastanówcie się, jak ważną częścią rodziny jesteście. Zapraszamy do czytania.