Potop był sześć tysięcy lat temu

Nowy Jork (PAP). Dr R. W. Fairbridge z uniwersytetu kolumbijskiego przedstawił w środę dane świadczące, iż 6 tysięcy lat temu cały świat dotknęła katastrofalna powódź, zapewne ta sama, którą jako potop opisuje Biblia, i o której wspominają księgi buddyjskie.

Fairbridge, uczestnik obradującego w Nowym Jorku międzynarodowego zjazdu oceanografów, oświadczył w rozmowie z korespondentem agencji UPI, że zarówno wyniki jego 16-letnich studiów nad osadami morskimi, jak rezultaty badań innych uczonych pozwalają stwierdzić, że tereny przybrzeżne wielu lądów zostały kiedyś nagle zalane przez morze.

Uczonemu udało się określić wiek wielu osadów, a równocześnie ustalić, jak w danym okresie zmieniał się poziom wód w oceanach. Aby zebrać potrzebne dane Fairbridge nauczywszy się nurkowania, spędził dłuższy czas m. in. na badaniu obszarów podmorskich u wybrzeży Australii zachodniej.

Fairbridge powiedział, że poziom wody w oceanach był najwyższy mniej więcej 6 tysięcy lat temu.

„Wody przybierały stopniowo, cal po calu, w ciągu całych stuleci – oświadczył uczony. – Potem raptownie morze osiągnęło taki poziom, iż zalało wybrzeże i wdarło się w głąb lądu.”

Fairbridge ocenia, iż powódź zalała wtedy pas terenów nadbrzeżnych o szerokości 50-100 mil, do wysokości 100 metrów nad normalny poziom wód.

R- ( r.)
„Straż” / str.