Na Straży
nr 2020/1

Echo z Konwencji – Białogard

Białogard – 26-28 lipca 2019 r.

Pragniemy podzielić się z Czytelnikami „Na Straży” błogosławieństwami, jakich doznaliśmy podczas XXXVIII Konwencji w Białogardzie, która odbyła się w dniach 26-28.07.2019. Hasłem konwencji był werset z Rzym. 12:12 –

„W nadziei się weselący, w ucisku cierpliwi, w modlitwie ustawiczni”. 

Pierwsza część wersetu: „W nadziei się weselący” była tematem wykładu, którym usłużył brat Henryk Plewniok. Brat zwrócił uwagę na wspaniałe obietnice, jakie otrzymaliśmy dzięki łasce Bożej. Nadzieja życia wiecznego i wspaniałej przyszłej chwały powinna budzić w naszych sercach radość, która przykrywa wszelkie smutki powodowane trudnościami teraźniejszości.

W drugiej godzinie tematem „Duch Chrystusowy” podzielił się brat Marek Szymański, w którym wskazał na przykład Pana Jezusa jako wzoru dla nas w patrzeniu na słabości innych i chęci pomocy bratu. Budowa charakteru, na podobieństwo Mistrza, jest naszym najważniejszym zadaniem w obecnym czasie.

Kolejnym wykładem, zatytułowanym „Micheasz i Danici”, usłużył brat Dawid Organek. Na podstawie historii zapisanej w Księdze Sędziów w rozdziałach 17 i 18 brat omówił lekcje, które mogą być nam przydatne w chrześcijańskim życiu, zarówno indywidualnym, jak i zborowym.

Ostatnim wykładem pierwszego dnia konwencji zaczerpniętym z Psalmu 147:15 – „On wysyła słowo swe na ziemię; bardzo prędko bieży wyrok jego” usłużył brat Henryk Szarkowicz. Brat wziął za podstawę kilka historii z Pisma Świętego pokazujących, w jaki sposób Bóg przekazuje swoje prawa człowiekowi i jak postępuje w sytuacjach, gdy Jego prawo jest łamane. W przeciwieństwie do nas Bóg zawsze reaguje i u Niego każda rzecz ma swój skutek. Powinniśmy o tym pamiętać i nie bagatelizować swoich grzechów.

Wieczorem wszyscy chętni mieli możliwość chwalić Boga pieśnią, uczestnicząc w społeczności wspólnego śpiewu.

Pierwszy wykład w drugim dniu był kontynuacją rozważań wersetu będącego hasłem konwencji. Wykładem poruszającym ważny temat modlitwy – „W modlitwie ustawiczni” – usłużył brat Marek Knitter. Modlitwa jest wielkim przywilejem dzieci Bożych. Świadomość, że nasze prośby i dziękczynienia docierają przed tron Najwyższego, powinna pobudzać nas do ustawiczności w naszych modlitwach. Bez codziennego kontaktu z Bogiem nie jest możliwy właściwy duchowy rozwój.

W drugiej godzinie wykładem „Pan z tobą mężu waleczny” usłużył brat Mariusz Kwarciak. Z historii męża Bożego Gedeona brat wyprowadził praktyczną lekcję dotyczącą naszego chrześcijańskiego życia. Postawa Gedeona, zarówno z uwagi na szczególny czas, w którym żył, jak i zagrożenia, na które był narażony, powinna być dla nas wzorem postępowania w różnych trudnościach obecnego czasu. Odwaga Gedeona oraz jego niezachwiana wiara w moc Bożą stanowi dla nas piękny przykład.

Kolejnym wykładem, w którym poruszony został temat zmartwychwstania, usłużył brat Dariusz Bywalec. Tematowy werset został zaczerpnięty ze słów Pana Jezusa Mat. 22:32 – „Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych”. Wiara w zmartwychwstanie jest podstawą wiary chrześcijanina. Ta sama nadzieja towarzyszyła również mężom Starego Testamentu. Brat przytoczył wersety i historie biblijne wskazujące na etapy i różnice dotyczące czasu i sposobu realizacji tej wspaniałej Bożej obietnicy, na którą oczekujemy.

Po przerwie obiadowej wykładem do chrztu usłużył brat Ryszard Knop. Słowa wykładu były skierowane do czworga młodych serc, które podjęły decyzję, by w swoim życiu kroczyć za Panem Jezusem. Wszyscy, którzy uczynili ten krok wcześniej, mieli okazję przypomnieć sobie swoje zobowiązania, które podjęli, wkraczając na drogę poświęcenia.

Po chrzcie odbyło się zebranie świadectw, w którym przewodniczył brat Stanisław Sławiński. Wielu braci miało okazję podzielić się świadectwami dotyczącymi różnych doświadczeń w wędrówce za Panem.

Po kolacji był czas na wspólny śpiew. Pomimo zmęczenia po długim i pełnym wrażeń dniu bardzo wiele osób, młodych i starszych, połączyło swe głosy, by pieśnią chwalić Pana Boga.

Trzeci dzień rozpoczął się od wykładu brata Walentego Bywalca, który poruszył ostatni element zawarty w wersecie hasła konwencji. Temat wykładu brzmiał: „W ucisku cierpliwi”. Ucisk jest nieodłącznie związany z obecną drogą chrześcijanina. Tak jak niezawinione cierpienie dotknęło naszego Mistrza i okazało się dla Niego korzyścią: „z tego, co cierpiał, nauczył się posłuszeństwa”, podobnie dzieje się z Jego naśladowcami. Jest ono potrzebnym czynnikiem do rozwinięcia i wypróbowania właściwego charakteru. W tych doświadczeniach musimy okazywać cierpliwość.

Kolejna część była poświęcona odpowiedziom na pytania, które wpłynęły do skrzynki pytań, a przewodniczył w niej brat Jan Knop. Zadawane pytania świadczą o naszym duchowym życiu i pokazują, co nas nurtuje i co przeżywamy. Niestety, pomimo dłuższego czasu przeznaczonego na tę część społeczności, nie udało się poruszyć wszystkich zagadnień nurtujących braterstwo.

Ostatnim wykładem na temat „Nadziei Wieku Tysiąclecia” usłużył brat Franciszek Olejarz. Brat zwrócił uwagę słuchających na wiele pięknych obietnic danych człowiekowi, a które zostaną zrealizowane w Królestwie Chrystusowym. Chociaż nadzieje Wieku Tysiąclecia są wspaniałe, to jednak obecny czas, Wiek Ewangelii, jest określony „czasem przyjemnym” z uwagi na wyjątkową nagrodę oraz szczególną Boską zachętę i pomoc w staraniu się o nią.

Kolejna konwencja dobiegła końca. W ciągu tych trzech dni otrzymaliśmy wiele błogosławieństw i przykro nam było się żegnać. Jednak wyjeżdżaliśmy z nadzieją, że jeżeli będzie to wolą naszego Niebieskiego Ojca, to za rok znów spotkamy się na tym miejscu.

R- ( r. str. )
„Straż” / str.