31.VII.1983 R.
Umiłowani w Chrystusie Bracia i Siostry!
Mamy usilne pragnienie podzielić się z Wami doznanymi błogosławieństwami Bożymi, których byliśmy uczestnikami na wspaniałej uczcie duchowej, jaka została sporządzona w dniach 22-24.VII. 1983 r. we wsi Romanówka, woj. chełmskie.
Na ucztę przybyło ok. 700 braci i sióstr, a także wiele naszej drogiej chrześcijańskiej młodzieży z różnych regionów naszego kraju.
Dobry Bóg hojnie pobłogosławił szlachetne zamierzenia braci z Lublina, Romanówki i Chojna, którzy przygotowali braciom i siostrom przyjemną przystań duchową.
Trudno opisać wszystkie doznane wrażenia, jakie były udziałem uczestników tej wielkiej konwencji.
W pierwszym dniu na początek wykładem ze Słowa Bożego usłużył br. A. Ziemiński na temat: „Głód Słowa Bożego”. Brat wyjaśnił, że głód Słowa Bożego wobec całej ludzkości należy do przyszłego wieku. Powołani Wieku Ewangelii odczuwają ten głód i pragną karmić się duchowym pokarmem.
Drugim mówcą pierwszego dnia był br. H. Kamiński, który usłużył na temat: „Ale się do ciebie nie przybliży”. Był to temat z Psalmu 91. Brat na podstawie Pisma Św. wykazywał, że Boska opieka i łaska zawsze będzie z nami, jeżeli z naszej strony dotrzymamy wiernie przymierza zawartego przy naszej ofierze.
Z kolei wykładem usłużył br. D. Kopak na temat: „Obróćmy się ku północy”. Brat na podstawie historycznej wędrówki Izraela do Chanaanu wykazał podobieństwa w podróżowaniu duchowego Izraela do niebieskiego Chanaanu. Po tym wykładzie nastąpiła przerwa obiadowa. Siostry z Lublina, Romanówki i Chojna ugościły uczestników smacznymi cielesnymi pokarmami.
Po przerwie obiadowej Słowem Bożym usłużył br. E. Szarkowicz na temat: „Nie opuści Pan ludu swego”.
Brat czerpał przykłady z życia Samuela, a szczególnie znamienny fragment, gdy Izrael pożądał króla.
Ostatnim tematem w tym dniu usłużył br. D. Krawczyk. Był to temat: „Bunt Absaloma”. Biografia Absaloma dostarczyła mówcy materiałów, jak niebezpieczną rzeczą są wszelkie bunty pomiędzy ludem Bożym.
W dniu 23.VII.1983 w pierwszej godzinie odbyło się zebranie świadectw, w którym przewodniczył br. St. Grudzień.
Mieliśmy sposobność przeżyć wiele wzruszających momentów, gdy niektórzy bracia i siostry dzielili się z nami przeżyciami, zarówno przyjemnymi, jak też niekiedy przykrymi.
Kolejnym mówcą drugiego dnia był br. M. Jakubowski, który obrał temat: „Różne sposoby czynienia dobrze” (Gal. 6:9-10). Było to pożyteczne napominanie do wykorzystywania wszelkich sposobności czynienia dobrze wszystkim, a najwięcej domownikom wiary.
Następny wykład był „O chrzcie”, a usłużył nim br. Z. Kołacz. Do symbolu chrztu przystąpiło 7 osób (2 braci i 5 sióstr). Życzymy im wytrwania w przedsięwzięciu serca przy Panu.
Po tym temacie nastąpiła przerwa obiadowa. Siostry z organizujących konwencję zborów znów obficie postarały się o wzmocnienie nas cielesnymi pokarmami.
Po przerwie obiadowej miała miejsce prezentacja programu wokalno-recytatorskiego. Młodzież przyczyniła się w nim do zbudowania w wierze uczestników uczty duchowej.
Następnym wykładem usłużył br. E. Pietrzyk – temat „Ciało Chrystusowe”. Był to wykład poświęcony jedności Ciała Chrystusowego i wzajemnemu budowaniu się braci i sióstr.
Ostatnim wykładem drugiego dnia konwencji usłużył br. A. Kozak. Mówił na temat „Postępowanie według czasu” (Rzym. 13:11). Była to zachęta braci i sistr do uczciwego postępowania zarówno pomiędzy braćmi, jak i wśród ludzi światowych.
W dniu 24.VII.83 pierwszym wykładem usłużył br. Cz. Suchanek, mówiąc na temat „Piękny strój najwyższego kapłana”. Zwrócił uwagę na piękno i pozaobrazowe znaczenie stroju najwyższego kapłana.
Następnym mwcą był br. G. Kwaśnik, który podzielił się tematem „Przyniesienie Ewangelii do Europy”. Przypomniał działalność pionierów pierwszych wieków chrześcijaństwa – szczególnie ap. Pawła – tych, co przynieśli Prawdę ożą na grunt europejski.
Z kolei wykładem usłużył br. D. Kołacz. Temat został zaczerpnięty z Ew. Jana 17:21-22 „Aby byli jedno”. Brat podkreślił ważność i potrzebę jedności myśli w zasadniczych naukach Słowa Bożego pomiędzy powołanymi Bożymi, szczególnie w tych ostatecznych czasach.
Mieliśmy również miłą sposobność usłyszeć krótkie sprawozdanie o życiu naszych braci w Brazylii, którym podzielił się br. J. Potempa.
Ostatnim mówcą konwencji był br. St. Grudzień, który podzielił się tematem: „Przypowieści o miłości”. Była to krótka charakterystyka trzech przypowieści naszego Pana: a) Zgubiona owca, b) Zgubiony grosz, c) Marnotrawny syn.
Konwencja została zakończona Modlitwą Pańską i odśpiewaniem wersetu z Ew. Jana 3:16 – „Albowiem tak Bóg umiłował świat”.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy konwencji wyrazili życzenie, aby cząstkę doznanych błogosławieństw przesłać wszystkim czytelnikom naszego czasopisma „Na Straży”.
Życzenie to spełniamy z ochotą i życzymy wszystkim Czytelnikom obfitego błogosławieństwa Bożego.