z Generalnej Konwencji Zrzeszenia Wolnych Badaczy Pisma Świętego w Krakowie
Drodzy w Zbawicielu Jezusie Chrystusie Braterstwo!
Pragnieniem naszym jest podzielić się ze wszystkimi czytelnikami naszego czasopisma „Na Straży” cząstką doznanych błogosławieństw Bożych i duchowych wrażeń z tej największej społeczności duchowej, która miała miejsce w dniach 11 i 12 lipca 1970 r. w Krakowie. Miejscem generalnej konwencji była piękna sala K.S. „Korona” w Podgórzu, w której odbywały się także poprzednie generalne konwencje. Liczba uczestników konwencji przekraczała 2000 osób. Tę miłą społeczność braterską zaszczyciła swą obecnością dość liczna grupa Polonii zagranicznej z wielu krajów jak: z USA, Kanady, Francji, NRD, Czechosłowacji, Belgii, ZSRR, a nawet z Australii. Otwarcia generalnej konwencji w dniu 11 lipca br. dokonał sekretarz Zrzeszenia br. Dąbek Juliusz, o godz. 9.15 pieśnią nr 1 „Daj Boże święty nam łask zdrój”. Br. Dąbek w imieniu Krakowskiego Zboru serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości, życząc, wszystkim uczestnikom Generalnej Konwencji błogosławieństwa Bożego. W czasie tego wstępnego powitania br. Dąbek odczytał wzruszający list od br. Tabaczyńskiego i br. Rycombla z USA. W następnej kolejności zabrał głos przewodniczący Generalnej Konwencji, br. Gumiela Jan, który powitał zebranych pokojem Bożym.
W słowie wstępnym br. Gumiela przytoczył słowa Chrystusa Pana z Ew. Mat. 28:19,20: „Idąc tedy nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i ducha świętego. Ucząc je przestrzegać wszystkiego, com wam przykazał. A oto jam jest z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata”.
Pierwszym wykładem ze Słowa Bożego usłużył br. Jończy Władysław. Tematem wykład: „Ciekawość”. Mówca przytoczył wiele dowodów biblijnych i życiowych świadczących o tym, że ciekawość jest motorem postępu zarówno w zakresie życia cielesnego, jak i w sferze duchowej.
Następnym wykładem usłużył gość z USA br. Świderek z Chicago, na temat „Wielka miłość Boża”. Brat ten wskazywał na miłość Bożą okazaną względem nas i całego rodzaju ludzkiego. Wielka miłość Boża została szczególnie okazana w naszym Panu Jezusie Chrystusie.
Po tym wykładzie został odczytany przez jednego z sekretarzy Gen. Konwencji – br. Ziemińskiego A. – protokół z obrad braci starszych i przedstawicieli zborów, które odbyły się w przeddzień Generalnej Konwencji, tj. w dniu 10. VII 1970 r. w sali Zboru Krakowskiego przy ul. Filipa 13.
Po odczytaniu protokołu przewodniczący ogłosił przerwę obiadową. W porze poobiedniej wykładem ze Słowa Bożego usłużył br. Ziemiński A. Tematem wykładu była „Księga natury”. Mówca wskazywał, że oprócz księgi Pisma świętego, która uczy o Bogu – Stworzycielu wszechświata, istnieje jeszcze druga księga świadcząca o istnieniu inteligentnego Stwórcy. Księgą tą jest otaczająca nas przyroda, popularnie zwana naturą. Przez obserwację ciekawych i ważnych zjawisk w naturze można dostrzec moc i działalność Stworzyciela. Następnym punktem programu Gen. Konwencji były wybory członków Zarządu Międzyzborowego i komisji rewizyjnej, w których przewodniczył br. Kamiński Henryk. Wybory zostały poprzedzone krótkim programem młodzieżowym, któremu przewodniczył br. Dąbek J. Młodzież wykonała kilka chóralnych pieśni, a także deklamacje wierszyków o tematyce duchowej.
Na wstępie wyborów br. Kamiński odczytał nazwiska nominowanych braci do zarządu i pracy międzyzborowej.
1. Br. Dąbek Juliusz
2. Br. Gumiela Jan
3. Br. Gumiela Kazimierz
4. Br. Jakubowski Mieczysław
5. Br. Jończy Władysław
6. Br. Kamiński Henryk
7. Br. Kaleta Stanisław
8. Br. Kłusak Józef
9. Br. Kopak Dymitr
10. Br. Leszczyński Edward
11. Br. Lehnort Maciej
12. Br. Mollo Leon
13. Br. Suchanek Czesław
14. Br. Skadłubowicz Zenon
15. Br. Wiśniewski Tadeusz
16. Br. Ziemiński Adam
Członkowie Komisji Rewizyjnej
17. Br. Panek Franciszek
18. Br. Plewniok Alojzy
19. Br. Klimczak Eugeniusz
Księgarz międzyzborowy:
20. Br. Leśnikowski Tomasz
W jawnym głosowaniu wszyscy kandydaci do pracy międzyzborowej uzyskali przeszło 95% głosów.
Skład Zarządu Międzyzborowego przedstawia się jak niżej:
1.Br. Gumiela Jan – przewodniczący
2. Br. Mollo Leon – z-ca przewodn. i skarbnik
3. Br. Dąbek Juliusz – sekretarz
Do Kolegium Redakcyjnego weszli:
1. Br. Dąbek Juliusz – przewodniczący kolegium
2. Br. Jończy Władysław – członek
3. Br. Kaleta Stanisław – członek
4. Br. Suchanek Czesław – członek
5. Br. Ziemiński Adam – członek
Po dokonaniu czynności wyborczych przewodniczący ogłosił zakończenie programu pierwszego dnia konwencji o godz. 17.00. W dniu 12. VII 70 rozpoczęcie nastąpiło o godz. 8.20 pieśnią nr 23. Pierwszym wykładem usłużył br. Kopak Dymitr na temat: „Zacniejszy nad innych dziesięć tysięcy” (Pieśń Sal. 5:10). Brat Kopak naświetlił chwalebną postać i zacny charakter naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Następny wykład został wygłoszony przez brata Litwina z USA, na temat: „Światło prorocze” (Psalm 43:3). Mówca podkreślił, że nasz Pan Jezus Chrystus jest światłością świata. Ale nasz Pan powiedział, że i Jego naśladowcy są światłością świata. To zobowiązuje lud Boży do przyświecania światu zarówno światłem Ewangelii Chrystusowej, jak też nienagannym chrześcijańskim życiem. Po przerwie usłużył jeden z zagranicznych gości: br. Pilarski z Francji. Temat wykładu: „Uczyniła, co mogła” (Mar. 14:8). Brat ten wskazywał na potrzebę usługiwania jedni drugim, czynienia dobrze, kiedykolwiek nadarza się sposobność, co dla wielu potrzebujących współczucia i sympatii będzie jako wonność olejku drogiej maści wylanej przez Marię na nogi Jezusa Chrystusa. Następnym wykładem, który został wygłoszony przez br. Gumielę Jana, był temat o chrzcie, do którego zgłosiło się 38 kandydatów. Życzymy im wytrwania w przedsięwzięciu serca przy Panu. Po wykładzie o chrzcie została ogłoszona przerwa obiadowa, w czasie której odbył się chrzest.
Po obiedzie krótkimi wrażeniami z podróży do Indii podzielił się br. Kopczyk Leszek z Australii. W kilku słowach br. Kopczyk podzielił się także Słowem Bożym na temat zmartwychwstania.
Przy schyłku dnia podzielił się pozdrowieniami i serdecznymi życzeniami od braterstwa z Francji br. Kosmalski – przedstawiciel Polonii francuskiej.
Słowem pożegnalnym usłużył przewodniczący Generalnej Konwencji br. Gumiela Jan, życząc wszystkim uczestnikom konwencji obfitości błogosławieństwa Bożego. Br. Gumiela zakończył przemówienie słowami ap. św. Pawła z Filip. 4:4-6.
Generalna Konwencja została zakończona pieśnią nr 336 „Zostań z Bogiem aż się zejdziem znów” i odśpiewaniem tekstu z Ew. Jana 3:16. Była to wspaniała uczta duchowa, która na długie czasy pozostawiła miłe wspomnienia w sercach jej uczestników. Radość i zadowolenie z doznanych błogosławieństw Bożych można było wyczytać z twarzy uczestników konwencji. Należy dodać, że nastrój konwencji był bardzo miły, za co wyrażamy naszą wdzięczność Ojcu Niebiańskiemu i naszemu Panu Jezusowi Chrystusowisłowami św. ap. Pawła: „Przetoż królowi wieków, nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, samemu mądremu Bogu niech będzie cześć i chwała na wieki wieków. Amen” (1 Tym. 1:17).