W dniu 5 kwietnia br. na terenie zboru Moszczanica k/Żywca odbyła się konwencja młodzieżowa. Mimo że spotkanie miało charakter lokalny, przybyła na nie także młodzież z bardziej odległych zborów.
Pierwsze nabożeństwo było nabożeństwem ogólnym,przeznaczonym dla miejscowych braci oraz przybyłych gości. Usługiwał w nim br. Czesław Suchanek, który był jednocześnie przewodniczącym konwencji, wybranym jednogłośnie przez jej uczestników. Swoje rozważania oparł na jednym z psalmów (91:1-16). Wskazywał na niebezpieczeństwa czyhające szczególnie na młodzież, ale jednocześnie zwrócił uwagę na zapewnienie Ojca Niebieskiego:
„Ja z nim będę w utrapieniu, wyrwę go i uwielbię” (w. 15).
Druga część zjazdu miała charakter ściśle młodzieżowy. Składała się ona z trzech wykładów: jednego dłuższego i dwóch krótszych, rozdzielonych przerwą. Drugie nabożeństwo rozpoczęło się wzruszającą pieśnią „O niewidomym chłopczyku”, którą wykonał zespół żeński przy akompaniamencie muzyki. Wysłuchaliśmy także wierszy, które wykonała nam najmłodsza „młodzież” – dziatwa z niedzielnej szkółki. Brat Stanisław Kaleta, który usługiwał w tym nabożeństwie, mówił o Biblii. Myślą przewodnią tego kazania były wersety z listu do Tymoteusza (2 Tym. 3:15,16). Mówił on o cechach wyróżniających Biblię wśród milionów książek, a także o powodach, dla których została ona napisana (patrz: Mal. 3:16). Stwierdził on między innymi, że „Bóg chcąc się objawić światu, współpracował z ludźmi, którzy zachowali własną indywidualność”.
Tak, jak już wspomnieliśmy, nabożeństwo to od następnego zostało oddzielone pauzą, w czasie której spożyto smaczny posiłek, przygotowany przez siostry z miejscowego zboru. Pozostała część przerwy wypełniona została pieśniami. Młodzież miała sposobność nauczyć się pieśni, która została ułożona specjalnie na to spotkanie przez gości z Katowic.
Trzecie nabożeństwo rozpoczął wiersz w wykonaniu Lidii Szymańskiej pt. „Ukrzyżuj”. Była w nim mowa o ostatnich chwilach życia naszego drogiego Zbawiciela. Następnie usłużył Słowem Bożym Ryszard Mierzwiak, który oparł się na tekstach z 2 Król. 6:1-7. Na przykładzie z życia uczniów Elizeusza mówił o częstym zaniedbywaniu modlitw, w których prosilibyśmy o przebaczenie naszych grzechów.
Mile słuchało się duetu dziewcząt, które zaśpiewały pieśń „O nie smuć się”.
Brat Cyris Alojzy kontynuował niejako poprzedni temat, mówiąc o modlitwie. Między innymi zwrócił on uwagę na budowę modlitwy. Modlitwa powinna się składać z czterech części: a) uwielbienia, b) podziękowania, c) modlitwy przyczynnej, d) modlitwy-prośby. Nabożeństwo zakończył w kilku słowach brat Suchanek.
Należy stwierdzić, że konwencja była należycie przygotowana, co jest niewątpliwym wynikiem starań, modlitw braci, sióstr, młodzieży, a co za tym idzie, błogosławieństwa Bożego.