Apostoł Paweł Pytania i odpowiedzi – cz.6

część V

48. Jaka nauka kryje się w tym, że apostoł Paweł, wspominając swoje widzenie Pana na drodze do Damaszku, przyrównuje siebie do poronionego płodu? (Wytłumacz wiersz 1 Kor. 15:8).

Odp. Poronionym płodem nazywamy organizm wydalony na zewnątrz w czasie, gdy do tego jeszcze nie jest przygotowanym. Podobnie rzecz się miała ze św. Pawłem. Nieprzygotowany do zobaczenia się z Panem, nie posiadający odpowiedniego ciała i wzroku, które przecież dopiero miał otrzymać w przyszłości, zaraz zostaje olśniony i porażony chwałą, której nie mógł znieść.

49. Jakie zdanie i w jakim języku usłyszał Saul, gdy leżał powalony na ziemi?

Odp. Dzieje Ap. 9:4 – „Saulu, Saulu, przeczże mię prześladujesz”? Słowa te wypowiedziane były w języku żydowskim. Zob. Dzeje Ap. 26:14.

50. Jak należy rozumieć zdanie: „Saulu! Saulu! przeczże mię prześladujesz? – Przecież nasz Pan w tym czasie był w niebie i żadna siła nie mogła Mu przeszkodzić.

Odp. Słowa powyższe należy rozumieć: 1) że Saul prześladował Ciało Chrystusowe, którym jest Kościół, a Ciało wraz z głową stanowi całość. Zob. Efezj. 4:13-16, 5:28-32; 1 Kor. 12:12-27.

Saul, chociaż osobiście nie mógł walczyć z Chrystusem, walczył jednak z Jego ideą, nauką, która Chrystusa reprezentowała. Wielu zapomina się podobnie jak Saul.

część VII

R- ( r. str. )
„Straż” / str.