41. Na kogo światłość z nieba została głównie skierowana i jakim celu?
Odp. Dzieje Ap. 9:3 – Światłość z nieba była głównie skierowana na postać Saula, aby poznał moc nadprzyrodzoną.
42. Jak pogodzić i wytłumaczyć wiersze: Dzieje Ap. 9:7 ,,… głos tylko słysząc, ale nikogo nie widząc” i Dzieje Ap. 22:9 ,,… acz widzieli światłość i polękli się, ale głosu nie słyszeli onego, który mówił ze mną”?
Odp. Towarzysze Saula widzieli światłość padającą z nieba, skierowaną na osobę Saula, natomiast nie słyszeli głosu, który mówił z Saulem, słyszeli tylko głos Saula – pytający się: ,,… Ktoś jest Panie…”.
43. Jeżeli towarzysze Saula, jadąc z nim należeli również do prześladowców, dlaczego nie zostali porażeni przez Pana?
Odp. Ponieważ działali oni pod wpływem swego przywódcy Saula, który ponosił główną odpowiedzialność w tej sprawie.
44. Jak określisz światłość, którą widział Saul?
Odp. Była to światłość chwały bijąca blaskiem od naszego Pana, który po swoim zmartwychwstaniu otrzymał chwałę jako nagrodę – Boską naturę. Zob. Mat. 28:16-18; 1 Tym. 6:16; Obj. 1:12-17; Filip. 2:9-10.
45. Czy Boska opatrzność czuwała nad ilością światła skierowanego na Saula?
Odp. Na pewno tak. Gdyby Saul dłużej patrzył na światłość lub gdyby chwała Chrystusowa w całej pełni została skierowana na Saula, straciłby on życie. Zob. 2 Mojż. 19:18-24; 2 Mojż. 33:17-23.
46. Czy wiesz, jak tłumaczą podróż Saula do Damaszku i utratę wzroku niedowiarkowie?
Odp. Tłumaczą, że Saul podróżując w porze południowej podczas upalnego dnia doznał mocnego porażenia słonecznego i przestrachu, a jako wierzący tłumaczył sobie, że Bóg stanął mu na drodze. Błąd zawsze próbował zwalczać prawdę, podobnie jak kiedyś przy Mojżeszu i Aaronie przed faraonem stanęli czarownicy, sprzeciwiając się im. Zapytujemy tych, co wierzą w porażenie słoneczne Saula: Kiedy i jak ono minęło? Dlaczego znów akurat w dniu trzecim podczas jego modlitwy i to do tego w momencie, gdy Ananijasz położył swe dłonie na jego głowie?
47. W jakim momencie życia okazał Pan Bóg na Saulu dwa swoje przymioty: a) kiedy moc b) i kiedy miłość?
Odp. Oba przymioty okazał Pan Bóg prawie równocześnie Saulowi, w drodze do Damaszku. moc Boża oślepiła go i powaliła z konia, a miłość Boża zachowała mu życie.
Na Straży 1964/6/09, str. 102